سه شنبه, آبان 01, 1397
بولتن | اخبار و مقالات شرکت ستاک
کد مطلب : 326  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 15988   |   تاریخ درج: سه شنبه, ارديبهشت 22, 1394   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |  منبع / نویسنده مطلب: ماهنامه پیام فاوا

 

خدمات و محصولات دانش بنیان بالاترین ارزش افزوده را برای اقتصاد کشور به ارمغان می آورد

زمانی محصولات دانش بنیان می تواند در اقتصاد ملی تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند که جهت جلوگیری از خروج ارز و کاهش هزینه های داخلی در گام نخست اقدام به رفع نیازهای داخلی و پوشش تقاضاهای حوزه تولید و خدمات کنند تا علاوه بر اینکه در ترازوی اقتصاد پایدار، کفه صادرات را بالا می بریم، ...


نشریه پیام فاوا- نادر آقازاده، مدیرعامل شرکت دانش بنیان فناوران اطلاعات و ارتباطات ستاک، درباره تولید داخلی محصولات دانش بنیان اظهار کرد: صادارت خدمات فنی- مهندسی و محصولات دانش بنیان بالاترین ارزش افزوده را برای اقتصاد کشور به ارمغان می آورد اما در کنار توجه به امر صادرات اعتقاد ما بر این است که زمانی محصولات دانش بنیان می تواند در اقتصاد ملی تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند که جهت جلوگیری از خروج ارز و کاهش هزینه های داخلی در گام نخست اقدام به رفع نیازهای داخلی و پوشش تقاضاهای حوزه تولید و خدمات کنند تا علاوه بر اینکه در ترازوی اقتصاد پایدار، کفه صادرات را بالا می بریم، کفه وارادات را نیز پائین بیاوریم تا در زمان کمتری، اختلاف بیلان موجود کمتر و کمتر شود.
این فعال حوزه فناوری با اشاره به این موضوع که تولید محصولات دانش بنیان داخلی، بیشترین ارزش افزوده را در اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت بیان کرد: در حوزه دانش بنیان نباید لزوما به دنبال ایجاد کاربری های جدید از فناوری های نو باشیم، زیرا تنها در برخی حوزه ها این نیاز احساس می شود.
وی درباره فعالیت این شرکت و ارتباط با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: به جهت فعالیت در حوزه تولید محصولات دانش بنیان، طی سالیان گذشته این شرکت بسیار با معاونت علمی و فناوری در تعامل بوده و از حمایت های معنوی این نهاد بهره مند شده است.
آقازاده در ادامه بیان کرد: شرکت ستاک در دوره دوم و چهارم جشنواره علم تا عمل به عنوان واحد برگزیده استانی به ارائه طرح های نوآورانه خود در این نمایشگاه پرداخته و چندین طرح تحقیقاتی را در قالب طرح های فناور و دانش بنیان زیر نظر پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی با موفقیت اجرا کرده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: این شرکت از ابتدا با سه نفر اشتغال زایی علاوه بر مدیرعامل و مدیر فنی شرکت که همواره از سهامداران شرکت بوده اند، فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 90 این میزان را به 27 نفر افزایش داد که در همین سال مقام اول کارآفرینی در حوزه خدمات را به خود اختصاص داد. اما در طی سه سال گذشته به جهت فشارهای اقتصادی و عدم حمایت عملی دستگاه های متولی از شرکت های دانش بنیان ما مجبور به تعدیل نیرو شدیم و در حال حاضر هفت نفر نیروی تمام وقت و پنج نفر نیروی پاره وقت با این شرکت در تعامل هستند.
وی یاد آور شد: شرکت های دانش بنیان در حال حاضر باید در جهت کاربردی کردن فناوری های موجود با هدف ایجاد ارزش افزوده، بهره وری سازمانی و تسریع در ارائه خدمات و شفافیت در ارائه اطلاعات تلاش کنند.
مدیرعامل شرکت ستاک اظهار کرد: سرعت تصمیم گیری مدیران ما در حوزه فناوری و دیگر حوزه ها، از سرعت رشد فناوری به مراتب پائین تر است و تا مادامی که ما به این روش تصمیم میگیریم و عمل میکنیم قطعا شاهد رشد مطلوب چه در حوزه فناوری و چه در حوزه تولید نخواهیم بود، برای نمونه اختصاص زمان نسبتا طولانی برای تدوین آئین نامه و اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان از مصادیق این امر است. 
آقازاده با اشاره به این موضوع که در طول چند سال گذشته همانند بخش های دیگر فشار اقتصادی مضاعفی بر فعالان حوزه فناوری و نوآوری نیز وارد شده است خاطر نشان کرد: در این شرایط بحرانی، برخی از این شرکت ها تعطیل و برخی دیگر تغییر شغل داده و به بازار آزاد و تجارت روی آورده اند، اما مسوولان باید به این امر توجه کنند که اگر شرکت هایی با تحمل همه این فشارهای اقتصادی کماکان نمی خواهند به تجارت روتین کالا و محصولات روی آورند و یا جذب در دستگاه های دولتی بشوند باید مورد حمایت مادی و معنوی جدی قرار بگیرند.
وی در ادامه بیان کرد: با توجه به سعی جدی این شرکت ها برای فعالیت در عرصه تولید محصولات دانش بنیان و کمک به توسعه روزافزون کشور، مسوولان باید حمایت جدی و عملی خود را در جهت تامین سرمایه درگردش این شرکت ها و تامین هزینه های تجاری سازی محصولات آنها انجام دهند البته به شرطی که این حمایت ها آنقدر طول نکشد که مصداق نوش دارو پس از مرگ سهراب شود، چراکه احساس می کنم زمان بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان مجرب که دارای شناسنامه کاری مشخص هستند، بیش از حد طولانی شده است و صرف زمان طولانی در این خصوص نیاز نیست، چراکه آزموده را آزمودن خطاست.

 

Share نسخه مخصوص چاپ
مقالات مرتبطی وجود ندارد

نظرات (0)

 
مجوزهای فعالیت و عضویت در مجامع تخصصی | مستندات مربوط به مجوزها و انجمن های تخصصی را در صفحه "معرفی ستاک> مجوزها و عضویت ها" مشاهده نمائید.

عضو شرکت های دانش بنیان

عضو شرکت های دانش بنیان

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

سازمان مالیاتی کشور

اتحادیه کامپیوتر تبریز

رتبه ممتاز اتحادیه کامپیوتر

فن بازار ملی ایران

انسیتیتوی جهانی IDTechEx

انسیتیتوی جهانی IDTechEx

انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتی

انجمن مطالعات جامعه اطلاعاتی 

کميته فنی فناوری اطلاعات ایران

کميته فنی فناوری اطلاعات ایران

شبکه تحلیلگران فناوری کشور

شبکه تحلیلگران فناوری کشور

انجمن بین اللملی Mifare

انجمن بین اللملی Mifare

پاراکلینیک فناوری اطلاعات

کنسرسیوم شرکتهای فاوا

انجمن تحقیق و توسعه ایران

انجمن تحقیق و توسعه ایران

خانه نوآوران صنعت ایران

خانه نوآوران صنعت ایران

جشنواره وب ایران

شورای عالی اطلاع رسانی

بام فاوا شورای عالی اطلاع رسانی